Paź

13

Organizacja ślubu wcale nie musi być trudna!

Published by In Category Blog

Czekając na ten najważniejszy w życiu dzień wszystkie pary stają przed zadaniem organizacji ślubu oraz przyjęcia weselnego. Jednym to wydarzenie spędza sen z powiek, inni do ostatniej chwili odkładają przygotowania – nie trzeba mówić, że żadna z tych postaw nie jest wzorcowa. Odpowiednio wcześnie zaplanowana i przeprowadzona etapami organizacja całego wydarzenia może okazać się dziecinnie prosta!

Okres od ustalenia daty po sam dzień ślubu może trwać nawet trzy lata, jednak istnieje wiele par, którym organizacja zajmuje kilka miesięcy. To mocno indywidualna kwestia; uniwersalnym momentem dającym czas na przygotowanie wszystkiego to ok. rok – stwierdza specjalistka z portalu slubiweselle.plWarto zacząć od wspólnego spotkania przyszłej pary młodej oraz rodziców obu stron celem ustalenia, na jakim ślubie nam zależy, czy decydujemy się na kościelny czy cywilny oraz czy przyjęcie ma przybrać formę tradycyjnego wesela czy też obiadu dla najbliższych. Tu jednak mała rada dla młodych: rodzice i inni bliscy mają służyć radą, a nie zajmować się przygotowaniem wesela. To nie jest ich dzień, więc o ile sobie tego nie życzymy, należy już na starcie wyznaczyć granice. Jeśli para decyduje się na skromny ślub cywilny z obiadem w jednej z restauracji, to ma do tego pełne prawo – dodaje.

Na wstępie warto także określić budżet oraz chociaż ogólnie rozeznać się w ofertach lokalnych sal weselnych, restauracji, fotografów, zespołu czy DJ-a. Około osiem miesięcy wcześniej warto pomyśleć nad wstępną listą gości weselnych. To bezpieczny czas na rezerwację sali i ustalenie terminu w kościele (lub urzędzie), muzyki na wesele oraz fotografa i kamerzysty. Na kilka dni przed ślubem warto wziąć sobie kilka dni wolnego (kodeks pracy przewiduje dwa dni urlopu okolicznościowego) oraz urlop w ramach podróży poślubnej. W zależności od wybranego celu podróży konieczne może się okazać wyrobienie wizy lub odpowiednie szczepienia, warto więc pomyśleć o niej wcześniej. Na siedem miesięcy wcześniej warto zająć się wyborem zaproszeń. Pół roku przed ślubem warto pomyśleć o naukach przedmałżeńskich (przy ślubie kościelnym) i wyborze świadków. Pięć miesięcy to bezpieczny czas na wysłanie zaproszeń do gości oraz wybór sukni (wybierając suknię z katalogu trzeba liczyć ok. trzy miesiące na jej zamówienie), stroju dla pana młodego oraz obrączek.

Cztery miesiące przed ślubem warto wybrać samochód dla pary młodej oraz zorganizować transport dla gości, zaplanować dekoracje sali oraz (ewentualnie) kościoła. To także doskonały czas na podjęcie decyzji odnośnie pierwszego tańca – wybór piosenki oraz zapisanie się na kurs lub prywatne lekcje. W kolejnych miesiącach należy skupić się na przymiarkach sukni panny młodej, skompletowaniu potrzebnych dokumentów i serii spotkań ze specjalistami: fotografem i kamerzystą (zaznaczamy na jakiś zdjęciach i ujęciach najbardziej nam zależy), zespołem muzycznym lub DJ-em (godziny trwania imprezy, pierwszy taniec, oczepiny, podziękowanie rodzicom itd.) oraz osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie menu wraz z godzinami podawania potraw. W tym czasie można zamówić tort i ciasta. Ostatnie tygodnie to już tylko konkretne poprawki strojów pary młodej, zakup wiązanki i potwierdzenie obecności zaproszonej rodziny. Istotną kwestią jest wcześniejsze zamówienie fryzjerki i makijażystki, które w dniu ślubu zadbają o fryzurę i makijaż panny młodej.

Organizacja ślubu i wesela sprowadza się naturalnie do o wiele dłuższej listy pomniejszych zadań, jednak posiadając taki ogólny przewodnik, można ją skutecznie uprościć. Odpowiednie rozłożenie w czasie wszystkich formalności to klucz do sukcesu, chociaż równie istotnym czynnikiem są zatrudnieni profesjonaliści. Ich wybór to kluczowa kwestia stanowiąca o bezproblemowej i zadowalającej współpracy. Warto ich szukać w zaufanych źródłach: poprzez opinię znajomych lub serwisy takie jak slubiweselle.pl zrzeszające najlepszych fachowców w kraju – podsumowuje specjalistka portalu.

Zostaw odpowiedź